Jak korzystać z sauny?

Sposoby na niezły kaloryfer i nie tylko.

Jak korzystać z sauny?

Postautor: patryk » 28 paź 2014, 10:56

Słyszałem że sauna jest bardzo dobra dla zdrowia. Nigdy jednak nie byłem w saunie i chciałbym otrzymać trochę dobrych rad żeby przy pierwszej wizycie nie wyjść na głupka. Czy ktoś mógłby odpowiedzieć mi na kilka pytań? Przepraszam jeśli wydadzą się komuś głupie ale jestem nowicjuszem w tych sprawach.

-Która sauna jest lepsza? Sucha czy mokra?
-Czy w saunie trzeba być całkiem nago czy można np. w kąpielówkach?
-Jak długo można siedzieć w saunie?
-Kiedy nie powinno się korzystać z sauny?
-Czy do wizyty w saunie trzeba jakoś specjalnie się przygotować?

Z góry dzięki! :D
patryk

Korzystanie z sauny

Postautor: pływak » 03 lis 2014, 11:54

Nie jestem stałym bywalcem sauny, ale czasem korzystam z niej po siłowni lub basenie, więc postaram się odpowiedzieć na twoje pytania tak jak potrafię, według własnych doświadczeń.

W saunie suchej na pewno nie odczuwasz tak temperatury jak w mokrej, gdzie chwilami trudno wytrzymać.
Z sauny korzystasz obowiązkowo nago lub gdy jesteś bardzo wstydliwy - owinięty w ręcznik. Żadnych kąpielówek, bo można się nieprzyjemnie poparzyć. Tworzywo sztuczne nie jest przewidziane do temperatur rzędu 90 stopni.
Zwykle w saunie siedzi się nie dłużej niż kilkanaście minut, po czym trzeba wziąć zimny prysznic i odpocząć. Póżniej można wejść z powrotem do sauny.
Jest trochę przeciwskazań do korzystania z sauny, między innymi choroby serca.
Przed pójściem do sauny nie należy się objadać, trzeba się umyć i czuć się dobrze. Należy mieć również 2 ręczniki - jeden, na którym się kładziemy i drugi, którym możemy się owinąć lub wytrzeć nadmiar potu.
pływak

Re: Jak korzystać z sauny?

Postautor: maluch » 23 sty 2015, 16:00

sauna fajna rzecz :)
napewno nie można chodzić do sauny w kompielówkach bo można sobie tyłek poparzyć a jak ktoś się wstydzi niech się mocno ręcznikiem owinie :D
maluch

Postautor: BasiaStelmach » 07 lip 2015, 16:48

A ja saunę mam u siebie w domu i bardzo się z niej cieszę. Zamawiałam u http://www.igan.pl/ Działa na podczerwień, przez co ogrzewa ciało a nie powietrze. Poza tym mogę sobie ustawić odpowiednią temperaturę, od 30 do 70 stopni Celsjusza w zależności od poczucia komfortu w środku sauny. Samopoczucie mi się poprawiło, a nawadze ubyło klika zbędnych kilogramów.
BasiaStelmach

Postautor: weeka » 07 lip 2015, 18:37

Sauna jest bardzo korzystna dla zdrowia ale nie wolno przesadzać z długością siedzenia w niej, max 15 minut i wystarczy
Wypoczynek w Tatrach, komfortowe pokoje zobacz na http://www.dunajeckidworek.pl
weeka

Postautor: Akacja » 07 lip 2015, 18:52

Sauna fajna sprawa;) chociaż ja nie mogę długo wysiedzieć w środku, drażni mnie to powietrze;)
Akacja

Postautor: pleasanonar » 26 lip 2015, 10:55

Mokra sauna nie jest dobra dla wszystkich. Niektórzy nie wytrzymują ciepła w niej, mają też ataki paniki. Zacznij więc od suchej.
pleasanonar

Postautor: marcelowy » 19 paź 2015, 10:29

Nie przesadzaj z czasem, 15-20 min to maksymalna ilość.
marcelowy

Postautor: Panna N » 18 mar 2016, 0:28

Ja regularnie korzystam z sauny we własnym domu. Jak jej używać wyjaśnili mi też panowie z firmy Sauna M+J, którzy ją wykonywali. Fachowo zrobili całe pomieszczenie :)
Panna N

Postautor: Lewiksa » 18 mar 2016, 7:55

Sauna to świetna sprawa, zwykle wymagany jest tylko ręcznik, żeby okryć ciało. Warto czasami się dowiedzieć, czy np. starsze Panie w jakimś miejscu nie dysponują czasem, który poświęcają tylko dla siebie (zawłaszczają).
Lewiksa

Następna