Euro w Polsce

Najważniejsze informacje z rynków finansowych.
Linki sponsorowane


Euro w Polsce

Postautor: Gość » 01 kwie 2015, 9:33

Co sądzicie o wprowadzeniu euro w Polsce ? Przecież wchodząc do Unii już się na to poniekąd zgodziliśmy...Teraz kampania to temat odżył, ale jak na razie niewielu kandydatów się wypowiedziało http://strefawalut.pl/newsroom/rynek-walut-euro-w-polsce-poglady-kandydatow-na-prezydenta-183. Myśle, że to powinno być obowiązkowe żeby wszyscy powiedzieli co myślą.
Gość
 

Re: Euro w Polsce

Postautor: ABCD1982 » 25 kwie 2015, 17:11

Jestem zdecydowanym przeciwnikiem Euro w Polsce, gdyż oznacza to:
- pozbawienie Polski kolejnej, jakże ważnej części suwerenności poprzez oddanie w ręce EBC (rządzonego przez Niemców i Francuzów) całej polityki monetarnej, w sytuacji dowolnego kryzysu, walki z bezrobociem, długiem itp. jedyne co nam pozostanie to polityka fiskalna i to tylko teoretycznie bo przy tym poziomie zadłużenia (dług publiczny) niewiele możemy zrobić,
- dokładanie się do krajów-bankrutów południa Europy (Grecja, Włochy, Hiszpania, Portugalia) w imię ratowania strefy Euro - nie stać nas na to i chyba żaden Polak nie marzy o finansowaniu żyjącego przez wiele lat ponad stan czy na kredyt Greka,
- brak poduszki amortyzującej niekorzystny wpływ dekoniunktury w innych krajach Europy / świata w postaci własnej waluty (PLN), tak jak to było np. w 2008 roku.
- wzrost średniego poziomu cen w Polsce.

I wreszcie bardzo ważna rzecz - to, że podpisaliśmy traktat akcesyjny niewiele znaczy, gdyż nie definiuje on chwili kiedy dany kraj miałby przyjąć euro, de facto zatem można ten moment odkładać w nieskończoność. Do tego kraje, które rozumieją jak ważna jest własna waluta, a które są w UE dłużej niż my jak Wielka Brytania nigdy nie miały zamiaru przyjąć wspólnej waluty i nie zrobią tego. Euro to bardziej projekt polityczny - tworzenie przez Niemcy i Francję przeciwwagi dla interesów Anglosasów, dlatego kraje te do końca z pieniędzy swoich podatników tak wspierają Grecję czy Portugalię. No i oczywiście dlatego, aby uratować banki - wierzycieli bankrutów. Krótko mówiąc Polska nie ma żadnego interesu w przystąpieniu do strefy Euro i powinna ten moment odkładać w nieskończoność :-)


Ostatnio przesunięty w górę 25 kwie 2015, 17:11 przez: Anonymous.
ABCD1982
 
Posty: 3
Rejestracja: 04 kwie 2015, 10:46
Lokalizacja: Płock


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do Wiadomości ze świata finansów

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]

cron

» Tu dostaniesz chwilówkę bez BIK! «