Dietetyczne obiady

Smaczne potrawy na każdą okazję.

Dietetyczne obiady

Postautor: olczatka » 19 mar 2013, 7:54

Sprawdzone i bardzo smaczne kotlety marchewkowe, na zrobienie których potrzebujemy

marchew (500g)
mleko (200ml)
płatki owsiane (100g)
1 jajko (60g)
przyprawy (sól, pieprz, curry, papryka słodka)

Mleko gotujemy, wsypujemy płatki owsiane i gotujemy na małym ogniu – czas tak jak na opakowaniu. Zostawiamy do przestygnięcia. Surową marchew trzemy na tarce na małych oczkach. Do miski wrzucamy marchew, ugotowane płatki, przyprawiamy do smaku. Na końcu wbijamy surowe jajko i dokładnie mieszamy. Formujemy kotleciki i smażymy na małym ogniu pod przykryciem, z dwóch stron. Z podanych proporcji wychodzi 12szt.

Jeden kotlecik ma 55 kcal.
Smacznego
olczatka

Re: Dietetyczne obiady

Postautor: refreshka » 19 mar 2013, 14:48

fajny przepis, chociaż akurat sama nie wpadłabym na robienie z marchewki kotletów, wolałabym już surówkę
refreshka

placki ziemniaczane

Postautor: olczatka » 21 mar 2013, 8:48

Coś dla miłośników placków? Nie muszą być na oliwie, nie muszą zawierać mąki.

ziemniaki (500g)
1 duża cebula (100g)
1 jajko (60g)
przyprawy (sól, pieprz)

Ziemniaki zetrzeć na tarce na drobnych oczkach, posolić i zostawić na 15 minut. Po tym czasie odlać nadmiar wody z ziemniaków, dodać startą cebulę, wbić jajko i przyprawić. Do ciasta nie dodajemy mąki, po to odlewamy wodę, żeby nie trzeba było ciasta zagęszczać mąką. Placki smażymy bez tłuszczu na małym ogniu. Z podanych proporcji wychodzi 20 małych placków.
olczatka

Postautor: Kirsten » 21 mar 2013, 14:55

Przyznam, ze takich placków bez tłuszczu jeszcze nie znałam :), ale chętnie zrobię. Wersja z selerem zamiast ziemniaków też musi być dobra.
Kirsten

Dietetyczne kotlety z marchewką

Postautor: kristal » 26 mar 2013, 17:40

Ja chętnie zrobiłam, w zasadzie chciałam wypróbować jeden z przepisów, kotletów z płatków owsianych z marchewką.

marchew (500g)
mleko (200ml)
płatki owsiane (100g)
1 jajko (60g)
przyprawy (sól, pieprz, curry, papryka słodka)

Mleko gotujemy, wsypujemy płatki owsiane i gotujemy na małym ogniu – czas zgodny z przepisem na opakowaniu. Zostawiamy do przestygnięcia. Surową marchew trzemy na tarce na małych oczkach. Do miski wrzucamy marchew, ugotowane płatki, przyprawiamy do smaku. Na końcu wbijamy surowe jajko i dokładnie mieszamy. Formujemy kotleciki i smażymy na małym ogniu pod przykryciem, z dwóch stron. Z podanych proporcji wychodzi 12szt

Ta wersja mi nie podeszła, chociaż uwielbiam płatki na mleku

Dlatego dziś zrobiłam kotlety może mniej kaloryczne ale wspaniałe w smaku

mielona cielęcina (250g)
marchew 1 szt.
cebula 1 szt.
pół bułki kajzerki
jajko
sól, pieprz

marchew i cebulę oraz namoczoną bułkę zmiksowałam blenderem, dodałam do mielonego, dodałam jajko, sól pieprz. formowałam kotleciki, które położyłam na rozgrzanej i posmarowanej pędzlem oliwą patelni, smażyłam pod przykryciem na małym ogniu aż się zarumieniły. Wyszły wyśmienite.

Jako dodatek zrobiłam sobie ryżowy makaron, który połączyłam z niewielką ilością pesto.

Do picia zrobiłam sobie zieloną herbatę połączoną z jedną zmiksowaną kiwi. Podobno to niezły rozbijać tłuszczu :)
kristal

Kapusta biała z papryką

Postautor: kristal » 04 kwie 2013, 20:06

Polecam, świetna potrawa i syta.

kapusta biała (250g)
papryka (200g)
2 duże cebule (200g)
1 łyżeczka przecieru pomidorowego (15g)
przyprawy (sól, pieprz, papryka słodka, czosnek, chili)

Wszystkie warzywa kroimy w kostkę, wrzucamy na patelnię i dusimy pod przykryciem, aż będą miękkie. Dodajemy przecier pomidorowy i przyprawiamy
Smacznego
kristal

Pulpety rybne

Postautor: kristal » 24 kwie 2013, 18:02

3 filety rybne z morszczuka (300g)
2 duże cebule (200g)
1 bułka kajzerka (50g)
mleko (50ml)
1 jajko (60g)
pęczek koperku
1 łyżka bułki tartej (15g)
przyprawy (sól, pieprz)

Cebule kroimy w kostkę i podsmażamy na patelni do miękkości. Bułkę kajzerkę kroimy na kawałki i moczymy w mleku. Filety rybne, namoczoną bułkę (wraz z mlekiem) i podsmażoną cebulę mielimy w maszynce do mięsa. Dodajemy surowe jajko, posiekany koperek, całość przyprawiamy i mieszamy. Formujemy kotlety, każdy lekko obsypujemy bułką tartą i smażymy na patelni, pod przykryciem na bardzo małym ogniu, aż się przyrumienią. Z podanych proporcji wychodzi 8szt a jedna sztuka ma około 65 kcal
kristal

Zupy

Postautor: olczatka » 02 maja 2013, 15:53

Zupa krem pieczarkowa

ziemniaki (500g)
pieczarki (500g)
2 duże cebule (200g)
1 domowa kostka warzywna
natka pietruszki (opcjonalnie)
przyprawy (sól, pieprz)

Pieczarki i cebulę kroimy w kostkę i dusimy na patelni pod przykryciem, aż zmiękną. Ziemniaki obieramy, kroimy w kostkę i gotujemy w wodzie z domową kostką warzywną. Pod koniec gotowania dodajemy podsmażone pieczarki i cebulę. Wszystko gotujemy jeszcze około 15 minut, po czym studzimy, miksujemy blenderem na krem i przyprawiamy. Bardzo dobrze smakuje ze świeżo posiekaną natką pietruszki.

Smacznego
olczatka

Szpragowy krem

Postautor: olczatka » 21 maja 2013, 9:09

Właśnie przeprowadziłam test na szparagach....

Pół wiązanki zielonych szparagów
3/4 litra wody
kostka rosołowa, ja użyłam cielęcą
Łyżka mąki pełnoziarnistej
łyżka masła
stołowa łyżka śmietanki 16%

Szparagi umyć, ułamać końcówki. W tym miejscu, w którym się ułamią, kończy się część, której nie jemy. Wrzucić do wody z kostką i gotować do miękkości. Zanim wrzucimy szparagi można także ugotować włoszczyznę i dopiero dodać na kilka minut szparagi.

Wszystko zmiksować. Na patelni zrobić zasmażkę z masła i mąki, połączyć z kremem, zagotować. Dodać zahartowaną śmietanę.

SMACZNEGO!
olczatka

Postautor: olczatka » 21 maja 2013, 9:10

Można jeść z grzankami, ja zjadłam samo i ciągle mam ochotę na więcej:)
olczatka

Następna

• Similar Topics
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do Przepisy kulinarne i gotowanie