Dietetyczne obiady

Smaczne potrawy na każdą okazję.

Koreczki dyniowe z suszonymi pomidorami

Postautor: kristal » 02 lis 2013, 9:09

Składniki:
dynia
suszone pomidory

Składniki na zalewę:
woda (2l)
ocet (200ml)
cukier (50g)
3 łyżki soli

Przygotowanie:
Do przepisu nadaje się każda dynia oprócz makaronowej. Surową dynię obieramy ze skórki i wydrążamy z pestek. Obieraczką do warzyw lub jakimś podobnym nożykiem/przyrządem tniemy jak najdłuższe cienkie paski. Suszone pomidory kroimy na mniejsze kawałki, u mnie to było ¼ suszonego pomidora i owijamy go plastrami dyni. Jeśli mamy krótsze plastry można zawiną kilka wokół. Gotowe koreczki spinamy wykałaczką, żeby się dobrze trzymały i żeby pomidor ze środka nam się nie wyślizgnął. Koreczki układamy w słoikach niezbyt ciasno, żeby się nie uszkodziły.
Przygotowujemy zalewę: do dużego garnka wlewamy wodę, ocet, wsypujemy cukier i sól i gotujemy ciągle mieszając łyżką. Jak cukier się rozpuści zdejmujemy zalewę z ognia i zalewamy nią słoiki.
Słoiki zakręcamy i pasteryzujemy w garnku, zalane wodą do 2/3 wysokości przez 3 minuty od zagotowania się wody. Czas pasteryzacji bardzo krótki, bo dynia jest bardzo cienka i krucha. Przy dłuższej pasteryzacji zwyczajnie się rozpadnie.

Najlepsze są koreczki schłodzone, prosto z lodówki. Są chrupiące i bardzo ciekawe w smaku. Zamiast suszonego pomidora w drugiej wersji użyłam pikantnej papryczki pomidorowej, ale to dla tych, który lubią ostre smaki. Można też zrobić wersję na słodko, z suszonymi owocami w środku – śliwki, morele, figi. Wtedy zalewę robimy z proporcji:

woda (1l)
cukier (200g)
ocet (100ml)
kristal

Re: Dietetyczne obiady

Postautor: rudagrażyna » 13 lis 2013, 19:00

Ja ze względu na nadciśnienie w ciąży teraz jestem na diecie bezsolnej i gotuję pierś z kurczaka, do tego brokuły kalafior czy jakaś mieszanka warzywna, sos czosnkowy z nisko tłuszczowego jogurtu.
rudagrażyna

Gulasz paprykowy z czerwoną soczewicą

Postautor: olczatka » 25 lut 2014, 8:55

Propozycja na dziś

1 pierś z kurczaka (250g)
soczewica czerwona sucha (30g)
papryka konserwowa (150g)
1 marchew (100g)
1 cebula (100g)
przecier pomidorowy (25g)
1-2 ząbki czosnku
przyprawy (sól, pieprz, suszone zioła, papryka słodka)

Surowe piersi z kurczaka kroimy na mniejsze kawałki, posypujemy przyprawami, mieszamy i odstawiamy na pół godziny do lodówki. Po tym czasie obsmażamy mięso z każdej strony na patelni.

Cebulę kroimy w kostkę, marchew trzemy na tarce, czosnek przeciskamy przez praskę. Wszystkie składniki wrzucamy na patelnię, podlewamy odrobiną wody i dusimy pod przykryciem do miękkości.

W niewielkiej ilości wody gotujemy w małym garnku czerwona soczewicę, pod koniec gotowania dodajemy do niej obsmażone mięso, podduszone warzywa, pokrojoną w paseczki paprykę konserwową i przecier pomidorowy. W razie potrzeby dolewamy do naszego gulaszu wody. Z wodą ostrożnie, tego gulaszu niczym nie zagęszczamy, więc najlepiej, żeby wody było niewiele. Całość przyprawiamy do smaku i jeszcze kilka minut gotujemy.
olczatka

Postautor: Marek 1991 » 03 cze 2016, 11:11

Najlepsze pesto prosto z Ligurii :) http://www.timeonflight.com/pesto-eksportowy-przysmak-ligurii :)
Marek 1991

Postautor: Maria » 23 cze 2016, 19:45

Do tego polecam pesto:) http://www.timeonflight.com/pesto-eksportowy-przysmak-ligurii :)
Maria

Postautor: lilli » 20 paź 2016, 23:16

Ja w ogóle nie miałam pojęcia jak gotować dietetyczny obiad. W ogóle miałam problemy z wagą, i w końcu postanowiłam coś z tym zrobić. Poszłąm do poradni "dietetyczne niebo" do pani Aldony i mam teraz naprawdę i zdrową i smaczną dietę :)
lilli

Postautor: Marta5 » 11 lis 2016, 10:33

Suróweczka i kompocik z własnej piwniczki i każdy obiad będzie dietetyczny. Nie ma co przesadzać z kaloriami. Jeść mniej a lepszych produktów.
Sałatki na imprezę http://www.przepis-kulinarny.pl/przepisy-na-salatki-4-3.html
Marta5

Postautor: Małgorzata45 » 30 lis 2016, 15:22

Polecam dietetyczne obiadki! Sama praktykuję od jakiegoś czasu i widzę zadowalające efekty. Do tego dużo warzyw i owoców i wody. Odrobina ćwiczeń i efekt gwarantowany! Z reguły już robiąc zakupy to kupuję z wyprzedzeniem, żeby mieć zawsze w domu dostęp do świeżych i zdrowych rzeczy. Aha i nie zapomnijcie o wodzie z cytryną! Codziennie rano - oczyści Wasz organizm. Teraz w polomarkecie jest fajna cena za cytrynki - patrzcie - http://www.polomarket.pl/gazetki/49/
Małgorzata45

Postautor: leeloo » 08 gru 2016, 10:32

Naleśniki na mące ryżowej z dodatkiem wody mineralnej dla puszystości (ja dodaje Piwniczanke), smażone na oleju kokosowym. Podawane z domowym dżemem owocowym. Pysznie i zdrowo :)
leeloo

Postautor: Natalia27 » 08 sty 2017, 4:14

Również polecam dietetyczne obiadki. Ja dodaję do każdego posiłku warzywa gotowane na parze. Zdrowe, smaczne, polecam wszystkim. Co do picia wody z cytryną, o którym pisała koleżanka powyżej - też polecam. Ogólnie powinniśmy pić jakieś 2 l wody na dzień - co staram się robić, choć nie jest łatwo :) cytryn akurat w polo nie kupuję hehe, ale korzystam z ich przepisów - http://www.polomarket.pl/pl/obiady/ Ostatnio na przykład robiłam młode warzywa z kremem estragonowym - wyszły przepyszne!
Natalia27

PoprzedniaNastępna

• Similar Topics
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do Przepisy kulinarne i gotowanie