Jak się zabrać za social lending?

Jak inwestować, żeby zarobić.
Linki sponsorowane

Jak się zabrać za social lending?

Postautor: mowgli » 07 lip 2016, 9:59

No właśnie, jak? Tyle ludzi się nad tym zastanawia i zadaje takie pytanie... Czy trzeba spełniać jakieś warunki żeby zostać inwestorem lub pożyczkobiorcą, czy każdy to może zrobić? Jakie są obostrzenia w związku z tym? Gdzie warto (chodzi mi o platformę, bo jest ich w Polsce co najmniej kilka i nie wiadomo na którą się zdecydować)? Mógłby ktoś doradzić?
mowgli

Re: Jak się zabrać za social lending?

Postautor: FinronPL » 10 lip 2016, 15:25

Ja również należę do grupy, o której wspominasz tj. zastanawiających się :) Planuję zainwestować na próbę jakieś środki. W pierwszej kolejności pewnie skierują się do serwisu Kokos (chyba najpopularniejszy w Polsce choć są również Zakra czy Finansowo).
Na początek na pewno warto zapoznać się z zasadami działania wszystkich platform aby zobaczyć, która na początek będzie najkorzystniejsza np. sprawdzić w jaki sposób dana platforma weryfikuje pożyczkobiorców. Im lepiej zweryfikowany pożyczkobiorca tym mniejsze ryzyko utraty środków, choć pewnych metod sprawdzenia nigdy nie ma. Nawet Banki, które wydają miliony na budowę narzędzi do oceny ryzyka i tak mają większy lub mniejszy procent niespłacanych zobowiązań.

Warto też mieć świadomość kwestii podatkowych, związanych z inwestowaniem w SL (otrzymywane odsetki do Twój dochód, z którego, teoretycznie, powinieneś rozliczyć się z US).

Serwis Kokos, jako platformę do inwestowania środków opisywałem na swojej stronie finron.pl w tekście "Pożyczki społecznościowe na Kokos.pl- alternatywna forma inwestowania środków".

http://finron.pl/pozyczki-spolecznosciowe-na-kokos-pl-alternatywna-forma-inwestowania-srodkow/
Kredyty, pożyczki, oszczędności - bez tajemnic na finron.pl
Awatar użytkownika
FinronPL

Postautor: larsson » 20 sie 2016, 10:19

A ja z kolei nie należę już do osób zastanawiających się tylko do aktywnych inwestorów i polecam wszystkim tę formę inwestycji. W Polsce pokutują dziwne stereotypy związane z oszustwami na tym tle i praniem brudnych pieniędzy i może rzeczywiście zdarzały się jakieś skrajne przypadki, ale moim zdaniem to naprawdę nie jest ani nagminne, ani częste. To skrajności jak i wszędzie, a nie warto w nie popadać. Tyle czasu już inwestuję w CapitalClub i jakoś nie miałem ani razu problemu. Zawsze starannie dobieram pożyczkobiorców, eliminuję potencjalne ryzyko i wszystko działa bez problemów. Ja pożyczam, ustalam odpowiedni procent, w zamian otrzymuje moje pieniądze i to z nawiązką (czyli z tym procentem). Często dla inwestorów, którzy zaoferują wyższe kwoty przewidywane są jakieś dodatkowe bonusy. A co trzeba zrobić? Znaleźć sobie dobrą platformę (i w tym celu polecam Ci CapitalClub), założyć konto i zainwestować wybraną kwotę w którąś z tzw. "aukcji". Tak naprawdę nic więcej nie trzeba robić, ani spełniać jakiś specjalnych warunków. A według mnie naprawdę warto, bo to się po prostu opłaca.
larsson

Postautor: AGP » 05 sie 2018, 10:46

To jest duże ryzyko, że pożyczkobiorca nie spłaci. Trzeba się opierać o duże rozłożenie inwestycji na wiele pożyczek, ale i tak jest ryzyko tych nie spłaconych.

Są takie serwisy, które niby gwarantują, że dostaniesz zwrot pieniędzy i twój kapitał jest bezpieczny. Niby oni wtedy pokrywają, jeżeli ktoś nie spłaci pożyczki, ale jak to wygląda w praktyce to nie wiem. Czytałem tylko ostatni artykuł o tym na https://www.investor.wroclaw.pl

Osobiście nigdy się w to nie bawiłem, bo nie lubię ryzyka, a to jest dość śliski temat.

Trzeba też pamiętać, że jest od tego podatek do zapłacenia.
AGP

Postautor: Deco81 » 05 sie 2018, 10:48

Mój znajomy się w to próbował bawić, na swoim blogu napisał, że spoko niby, ale to dla tego, że ma program partnerski jednego właśnie z takich portali pośredniczących, a prywatnie mi powiedział, że wcale nie takie dobre to jest.
Deco81

Postautor: halomario » 05 sie 2018, 10:49

Deco81 pisze:ale to dla tego, że ma program partnerski jednego właśnie z takich portali pośredniczących

Dlatego trzeba brać nawias na wszystko co się czyta w sieci. Wszelkie opinie i recenzje, bo tak to właśnie wygląda w praktyce, że nic nie jest wiarygodne. Czy to pisze Janusz Kowalski, czy wielki portal finansowy to jest podobnie.
halomario

Postautor: Jopek » 05 sie 2018, 10:51

Dobry zwyczaj nie pożyczaj, skądś się to przecież wzięło. Trzeba się na tym znać po prostu jeśli chce się zarobić.
Jopek

Postautor: Prezik » 05 sie 2018, 10:55

Zważając na fakt, jak dużo powstaje firm pożyczkowych, które wyrastają jak grzyby po deszczu, to musi być wyjątkowo lukratywny biznes. Mam na myśli pożyczanie, a nie same pożyczki społecznościowe, bo na tych się nie znam też.

Właśnie trzeba najpierw poznać się na tym i zapłacić tak zwane frycowe.
Prezik